header-frame
Rozmiar:
Kolor:
odwróć:
Wygląd domyślny:
The Procedure of Admission to the Social Welfare Home

Za zdrowie Pań…” Dzień Kobiet w DPS

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze podczas Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek. Z biegiem czasu coraz więcej krajów decydowało się na wprowadzenie tego święta do swojego kalendarza. W Polsce pierwsze obchody Dnia Kobie zostały zorganizowane 24 marca 1924 r. przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Podnoszone w tedy bardzo ważne kwestie dot. ochrony pracy kobiet oraz problem nierówności płciowej płac za wykonywanie tej samej pracy.

Na dobre uroczystości na cześć kobiet zadomowiły się w Polsce dopiero po II Wojnie Światowej. Dzień Kobiet stał się wówczas świętem państwowym. Władza socjalistyczna w ten sposób propagowała pracę kobiet, a w wielu fabrykach i przedsiębiorstwach zaczęto sprawiać wszystkim pracownicom drobne upominki. To właśnie z tamtymi czasami wiążą się tradycyjne już goździki i rajstopy.

Choć jako święto państwowe, Dzień Kobiet zniesiono w 1993 r. to chętnie obchodzony jest do dziś. W naszym Domu z tej okazji zorganizowano pokaz filmowy przedstawiający Dzień Kobiet oczami Polskiej Kroniki Filmowej z dawnych lat oraz występ słowno-muzyczny w wykonaniu Mieszkańców i pracowników. Każda z Pań otrzymała z rąk Panów słodki upominek.

Rozmiar czcionki
Contrast