header-frame
Rozmiar:
Kolor:
odwróć:
Wygląd domyślny:
The Procedure of Admission to the Social Welfare Home

Zajęcia stałe

Zajęcia teatralno – kabaretowe.
Popołudniami, dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki), w miłej i domowej atmosferze spotykamy się w gronie kilkunastu osób. Dyskutujemy o problemach bieżących, o tym, co nas bawi, ale także o tym, co nas czasem trapi lub zasmuca. Opowiadamy sobie historie z naszego życia i wspólnie układamy plan naszej pracy, której rytm wyznacza również bieg wydarzeń, a wśród nich święta i różnego rodzaju rocznice, także te związane z nazwą naszego Domu: Kombatant. Od pięciu lat, tj. od początku istnienia zajęć teatralno-kabaretowych zaprezentowaliśmy w naszym Domu – i poza nim – w sumie ponad dwadzieścia mini przedstawień, krótkich spektakli. Niektóre wystawialiśmy kilkakrotnie, niektóre przygotowywaliśmy wspólnie z naszymi chórzystami, a niektóre wraz z wolontariuszami (młodzież gimnazjalna) i pensjonariuszami innych domów. Występowaliśmy przed dziećmi, młodzieżą i seniorami.
Pracujemy przede wszystkim nad słowem, a tematy, jakimi się zajmujemy w naszych prezentacjach są bliskie każdemu: Nie wszystko o kobietach, Kabaret o sporcie, W zdrowym ciele zdrowy duch, Tramwaj na Pragie, Ostatki po naszemu, Fraszki, Pan Tadeusz, Kalejdoskop bajek – to tylko niektóre spośród zaprezentowanych programów. Ostatnio coraz częściej – i chętniej – przyłączają się do naszego zespołu pracownicy, z którymi wspólnie w roku ubiegłym świętowaliśmy na naszej skromnej scenie Dzień Niepodległości oraz wystawiliśmy wspaniałe, naprawdę widowiskowe, bardzo zabawne, choć jednocześnie niezwykle wzruszające Jasełka.
Zapraszamy do spotkań wszystkich chętnych, dlatego nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością. Ich uczestnicy mogą realizować swoje zainteresowania poprzez czynny udział w występach przed publicznością, ale mogą także jedynie obserwować nasze próby, brać udział w ciekawych grach i zabawach rodem z XIX wieku i nie tylko.
To, co prócz dobrej zabawy robimy podczas naszych zajęć, można ująć w czterech zagadnieniach:
Warsztaty pisarskie – efekty naszej pracy warsztatowej prezentujemy w „Naszej Gazetce” oraz przed publicznością.
Klub recytatora – przeglądy i występy gościnne, a także spotkania okolicznościowe pozwalają nam pokazać i wypowiedzieć wszystko to, co jest bliskie sercu Klubowiczów.
Klub teatromana – szukamy sposobu i okazji, by dzielić się z widzami naszymi osiągnięciami, zarówno w naszym Domu, jak i poza nim.
Kultura i technika mowy – ma służyć pomocą nie tylko teatromanom, recytatorom i chórzystom, ale wszystkim chętnym i zainteresowanym warsztatem aktora.

Popołudniami, dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki), w miłej i domowej atmosferze spotykamy się w gronie kilkunastu osób. Dyskutujemy o problemach bieżących, o tym, co nas bawi, ale także o tym, co nas czasem trapi lub zasmuca. Opowiadamy sobie historie z naszego życia i wspólnie układamy plan naszej pracy, której rytm wyznacza również bieg wydarzeń, a wśród nich święta i różnego rodzaju rocznice, także te związane z nazwą naszego Domu: „Kombatant”. Od pięciu lat, tj. od początku istnienia zajęć teatralno-kabaretowych zaprezentowaliśmy w naszym Domu – i poza nim – w sumie ponad dwadzieścia mini przedstawień, krótkich spektakli. Niektóre wystawialiśmy kilkakrotnie, niektóre przygotowywaliśmy wspólnie z naszymi chórzystami, a niektóre wraz z wolontariuszami (młodzież gimnazjalna) i pensjonariuszami innych domów. Występowaliśmy przed dziećmi, młodzieżą i seniorami.

Pracujemy przede wszystkim nad słowem, a tematy, jakimi się zajmujemy w naszych prezentacjach są bliskie każdemu: „Nie wszystko o kobietach”, „Kabaret o sporcie”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Tramwaj na Pragie”, „Ostatki po naszemu”, „Fraszki”, „Pan Tadeusz”, „Kalejdoskop bajek” – to tylko niektóre spośród zaprezentowanych programów. Ostatnio coraz częściej – i chętniej – przyłączają się do naszego zespołu pracownicy, z którymi wspólnie w roku ubiegłym świętowaliśmy na naszej skromnej scenie Dzień Niepodległości oraz wystawiliśmy wspaniałe, naprawdę widowiskowe, bardzo zabawne, choć jednocześnie niezwykle wzruszające „Jasełka”.

Zapraszamy do spotkań wszystkich chętnych, dlatego nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością. Ich uczestnicy mogą realizować swoje zainteresowania poprzez czynny udział w występach przed publicznością, ale mogą także jedynie obserwować nasze próby, brać udział w ciekawych grach i zabawach rodem z XIX wieku i nie tylko…

To, co prócz dobrej zabawy robimy podczas naszych zajęć, można ująć w czterech zagadnieniach:

Warsztaty pisarskie – efekty naszej pracy warsztatowej prezentujemy w „Naszej Gazetce” oraz przed publicznością.
Klub recytatora – przeglądy i występy gościnne, a także spotkania okolicznościowe pozwalają nam pokazać i wypowiedzieć wszystko to, co jest bliskie sercu Klubowiczów.
Klub teatromana – szukamy sposobu i okazji, by dzielić się z widzami naszymi osiągnięciami, zarówno w naszym Domu, jak i poza nim.
Kultura i technika mowy – ma służyć pomocą nie tylko teatromanom, recytatorom i chórzystom, ale wszystkim chętnym i zainteresowanym warsztatem aktora.

Terapia zajęciowa w pracowni.

Zajęcia prowadzone są w formie grupowej, zbiorowej i indywidualnej. Udział w zajęciach jest dobrowolny. Zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych i trzy razy w tygodniu po południu. Proponujemy zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, hortiterapii, choreoterapii, dogoterapii, terapia funkcji poznawczych i inne…

Do ulubionych technik Mieszkańców należą:

  • ceramika,
  • pirografia,
  • witraż,
  • decoupage,
  • kolorowanki,
  • quiling,
  • scrabooking,
  • makrama,
  • szydełkowanie,
  • ikebana,
  • malowanie na jedwabiu,
  • batik,
  • plecionkarstwo.

Trening procesów poznawczych.

Dla Mieszkańców DPS „Kombatant” organizowane są zajęcia prowadzone przez psychologa. Zajęcia odbywają się ze stałą częstotliwością dla określonej grupy Mieszkańców.

Zajęcia dedykowane są dla osób pragnących trenować nie tylko własną pamięć, ale również rozwijać wszystkie funkcje poznawcze. Zajęcia wymagają zachowanych umiejętności czytania i pisania.

Celem zajęć jest trening koncentracji uwagi i pamięci oraz stymulowanie funkcji wzrokowo-przestrzennych. Dodatkowo Mieszkańcy zapoznawani są z technikami relaksacyjnymi, które wpływają pozytywnie nie tylko na emocje, ale również na możliwości umysłu.

Grupa Dyskusyjna.

Dla Mieszkańców DPS „Kombatant” organizowane są zajęcia prowadzone przez psychologa. Zajęcia odbywają się dla określonej grupy Mieszkańców.

Celem zajęć grupowych jest usprawnianie funkcjonowania poznawczego poprzez rozwój funkcji poznawczych, pobudzanie ciekawości poznawczej, wspieranie kompetencji komunikacyjnych, kształtowanie umiejętności wnikliwej obserwacji i potrzeby autorefleksji oraz wspieranie rozwoju emocjonalnego. Zajęcia uczą tolerancji i otwartości na poglądy innych oraz wypowiadania własnej opinii na forum publicznym. Zajęcia mają charakter dyskusyjny, odwołują się do posiadanej wiedzy i własnych wspomnień.

Śpiewnik domowy.

Wspólne śpiewanie przy akompaniamencie pianina piosenek znanych i lubianych. Przygotowywanie oprawy muzycznej różnych uroczystości.

Na dobry początek. Zajęcia muzyczne odbywające się w poniedziałki i rozpoczynające tydzień. Ich formuła jest różnorodna. rytmika z elementami treningu pamięci – wykonywanie prostych ćwiczeń ruchowych w takt muzyki, przeplatane ćwiczeniami umysłowymi, np. Wiosenny spacer, Lot na Księżyc, słuchanie i śpiewanie piosenek sprzed lat.

Zajęcia muzyczne odbywające się w poniedziałki i rozpoczynające tydzień. Ich formuła jest różnorodna.

  • rytmika z elementami treningu pamięci – wykonywanie prostych ćwiczeń ruchowych w takt muzyki, przeplatane ćwiczeniami umysłowymi, np. „Wiosenny spacer” „Lot na Księżyc”,
  • słuchanie i śpiewanie piosenek sprzed lat.

Koncert przy świecach.
Spotkanie z muzyką klasyczną wokół pięknego świecznika z palącymi się świecami. Przy tej okazji odbywają się pogadanki muzyczne. Mieszkańcy mogą się zrelaksować i wrócić do czasów, gdy uczestniczyli w koncertach na żywo

Spotkanie z muzyką klasyczną wokół pięknego świecznika z palącymi się świecami. Przy tej okazji odbywają się pogadanki muzyczne. Mieszkańcy mogą się zrelaksować i wrócić do czasów, gdy uczestniczyli w koncertach na „żywo”.

„Gry i zabawy na wesoło”.

Zajęcia odbywają się w każdy piątek od godz. 10:00 do 11:00. Mają formę dobrej zabawy z humorem i relaksem. Ich celem jest utrzymanie lepszego nastroju na nadchodzący weekend, kiedy nie są organizowane zajęcia stałe oraz sprzyjają utrzymaniu sprawności umysłowej i pozytywnie wpływają na koncentrację. Spotkania mają różnorodną formę poprzez wspólne rozmowy, gry planszowe, intelektualne i interakcyjne. Tematy zajęć są różnorodne w zależności od dnia, potrzeb i nastroju uczestników. Mają też na celu integrację Mieszkańców i wzajemne poznanie się.

„Ogrody Muzyczne” i „Klub Artystyczny”.

W okresie wiosenno-letnim proponujemy naszym Mieszkańcom aktywny wypoczynek i relaks poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu przy dźwiękach dobrej muzyki. Oprócz miłej i relaksującej atmosfery uczestnicy mogą popisać się umiejętnościami wokalnymi i poznać się wzajemnie.

Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, a za oknem ciemne chmury, naszą propozycją do spędzania wspólnego czasu staje się „ Klub Artystyczny”. Zajęcia mają na celu wyzwolenie u uczestników potencjału twórczego. Są okazją do wyrażenia swoich emocji, uczuć w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Mieszkańcy prezentują swoją twórczość literacką, umiejętności recytatorskie oraz muzyczne. Wspólna praca pokazywana jest przy okazji różnych uroczystości.

Rozmiar czcionki
Contrast